0 doğal sayı mı ? Doğal sayıların özellikleri

Merhaba sevgili öğrenciler.Yazımızda 0 doğal sayı mı ? , Doğal sayıların özellikleri , Doğal sayılar kaçtan başlar gibi soruların cevabını vereceğiz. Öncelikle 0’ın doğal sayı olup olmadığını söylemeden önce doğal sayıların hangi harfle gösterildiğini öğrenelim.

0 doğal sayı mı
0 doğal sayı mı

Doğal sayı nedir ? Hangi harfle gösterilir ?

Doğal sayılar “N” harfi ile gösterilmektedir. Doğal sayılar 0’dan başlayıp + sonsuza kadar gitmektedir.Sayfa sayılarına 0’ı eklersek doğal sayıları bulmuş oluruz.Çünkü sayfa sayıları 1’den sonsuza kadar 1’er 1’er artarak gitmektedir.Şimdi gelelim Doğal sayıların özelliklerine.Sorumuzun cevabını hala anlamadıysanız yazımızı sonuna kadar okuyun.

Doğal sayıların özellikleri

  • Doğal sayılar 0’dan başlamaktadır.Yani 0 doğal sayıdır.Her ne kadar bununla ilgili tartışmalar yaşansa da 0 doğal sayıdır.
  • En küçük doğal sayı 0’dır.Sınavlarda genelde sizi buradan vururlar.En çok hata yapılan bölümdür.
  • Doğal sayıların arasında 1’er fark bulunmaktadır.
  • Yukarıda da söylediğimiz gibi doğal sayılar “N” harfi ile gösterilir
  • Doğal sayılar 0’dan başlayıp sonsuza kadar gider
  • Doğal sayılar negatif olamazlar. ( Örneğin -1,-2,-3 gibi sayılar doğal sayı olamazlar.Ama 0,1,2,3 gibi sayılar doğal sayılardır)
  • Doğal sayılar 0 ve pozitif tam sayıları kapsar.Yani yukarıda da dediğimiz gibi negatif sayılar doğal sayılar kümesine alınmaz.Doğal sayı olma koşulu tam sayı olma koşuludur.Fakat her tam sayı doğal sayı olamaz.(-1,-2,-3 gibi)
  • 0 nötr bir tam sayıdır

0 doğal sayı mı ?

Evet yukarıda da birçok kez üstü kapalı da olsa açıkladığımız gibi “0” doğal sayıdır.Bazı kaynaklar 0’ı doğal sayı olarak kabul etmese de Tyt,Ayt,Kpss ve kurum sınavlarına girdiğiniz zaman 0’ı mutlaka doğal sayı olarak almanız gerekir.Ösym’de 0’ı doğal sayı olarak kabul etmektedir.O yüzden Ösym’nin yaptığı sınavlara girerken 0’ı doğal sayı olarak alırsanız soruyu çözmekte zorlanmazsınız.Son uyarımız ise “N” ile tanımlanmış bir küme görürseniz bu kümeye 0′ ın dahil olduğunu sakın ama sakın unutmayın.Yazımızın sonuna geldik.0 doğal sayı mı sorusunun cevabını da verdik.Umarım faydalı bir yazı olmuştur.Sizlerde umarım yazımızı sonuna kadar okumuşsunuzdur.Nihayetinde faydalı bilgiler verdik.Yorum bölümüne sormak istediklerinizi sorabilir,bir teşekkürü çok görmezseniz seviniriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teyze yeğen sözleri- 05557570155- dokunaklı ölüm sözleri -yeğen sözleri- bakimlikadin.net- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 05555551500- kümesi sansardan nasıl koruruz - ölen kardeşe sözler--tavuğun kaç ayağı var -vefat eden kardeşe sözler-yeğen sözleri-ölen kardeşe sözler - kızımı telefona kaydetme isimleri - canimsin.org -kızımı telefona kaydetme isimleri- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 08504841257-baldıza doğum günü mesajı - enişteye doğum günü mesajı -dayıya doğum günü mesajı - kızıma doğum günü mesajı