Home / Nasıl yapılır / Aynı Anda İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Aynı Anda İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Eşzamanlı olarak birden fazla üniversite öğrenimi almak isteyen kişilerin merak ettiği birçok konu ve soru bulunduğunu biliyorum. Bu konuda sıkça karşılaştığım ve merak eden arkadaşlar için yanıt vermek istediğim sorulardan birisi ise aynı anda iki açıköğretim üniversite okunur mu olacak. Aynı anda iki açıköğretim bölümü okunabilir mi sorusu normal üniversite öğrenimi ve yanında bir açıköğretim bölümü okumak istemeyen, tüm öğrenimini açıktan tamamlamak isteyen kişilerin aklına ilk gelen konulardan birisi.

Halihazırda bir üniversitenin örgün öğrenimine ya da açıköğretimine kayıtlı olan ve öğrenimini sürdüren öğrenciler için 2. Üniversite olarak bir açıköğretim bölümüne kayıt yaptırmak oldukça kolay ve mümkün olan bir durum fakat 2 farklı açıköğretim bölümüne aynı anda kayıt yapmak ise biraz kafa karıştırıcı olabiliyor.

Aynı Anda İki Açıköğretim Bölümü Okunabilir Mi ?

Halihazırda AÖF sisteminde bir kaydı bulunan ve öğrenim gören bir öğrenci okumakta olduğu bölümün yanına gelecek planları neticesinde bir bölüm daha ekleyerek iş imkanlarını genişletmeyi düşünebiliyor. Bu durumda kafasına ise “aynı anda iki açıköğretim bölümünü okuyabilir miyim” diye bir soru geliyor. Kısaca bu soruya yanıt vermek gerekirse hem evet hem hayır.Aslında şu noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.Öncelikle üniversite sınavına girerek bir bölüme yerleşmeniz gerekiyor ya da ister Aöf’den bir bölüm ister örgünden bir bölüm okumanız gerekir. Ardından 2. üniversite kapsamında Atatürk üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nde tercihlerinizi yaparak harç ücretlerini ödedikten sonra öğreniminize başlayabilirsiniz.Fakat dikkat etmeniz gereken nokta aöf okurken aynı üniversitenin açıköğretim fakültesinde 2.bölümü okuyamayacağınızdır. Farklı bir örnek vermek gerekirse; Örgün ya da aöf bölümü bitirdiniz 2.üniversiteyi Ata aöf, 3 üniversiteyi Anadolu aöf’den okuyabilirsiniz. Daha iyi anlayabilmeniz adına yazımızın sonundaki örnekleri iyi inceleyin.

Aynı anda bir üniversiteye bağlı açık öğretim sisteminde eş zamanlı olarak 1 bölüme kayıt olabilirsiniz. Fakat, hem Anadolu Üniversitesi AÖF sistemi hem de Atatürk Üniversitesi AÖF sistemine kayıt olarak aynı zamanda farklı 2 açık öğretim fırsatı sunan Üniversitesi üzerinden 2 farklı bölüm okuyabilirsiniz.

Güncel anlamda tek bir Üniversitenin sunmuş olduğu açık öğretim sistemleri üzerinden eş zamanlı olarak tek bir bölüm okunabiliyor. Anadolu Üniversitesi AÖF ve diğer Üniversitelerin sistemleri tarafından belirlenen müfredat gereğince sistem bu şekilde ilerliyor. İlerleyen süreçte bu konuda düzenlemeler yapılması & iyileştirmelere gidilerek kişilerin birden fazla bölümü eş zamanlı olarak okumasına imkan tanınması elbette mümkün fakat şu an için aynı anda aynı üniversiteden ikinci açık öğretim öğreniminizi gerçekleştirmeniz mümkün değil.

Halihazırda okumakta olduğunuz üniversiteye bağlı AÖF sisteminde yeni bir bölüme kayıt yaptırmak için öncelikle mevcut kaydınızın olduğu bölümde öğreniminizi tamamlayarak mezun olmanız gerekmektedir. Fakat artık o bölümü okumak istemiyor ve yeni bir bölüm okumak istiyorsanız mezun olmadan önce kaydınızı sistemden sildirerek tekrardan okumak istediğiniz bölüm için kayıt oluşturmanızın da mümkün olduğunu belirtmek isterim. (Tek Üniversite’de okumak için.)

aynı anda iki açıköğretim bölümü okunabilir mi

                Peki, Tek Bir Üniversitede Aynı Anda İki Açıköğretim Bölümüne Kayıt Yaptıramamanızın Sebebi Nedir?

Aynı anda iki açıköğretim bölümüne kayıt olabilmek için farklı üniversitelere başvurmanız gerekiyor. Aynı üniversitede 2 açık öğretim bölümünde öğrenim görmenizi engelleyen temel sebepler ise şunlar (Anadolu AÖF örnek alınmıştır);

  • AÖF öğrenci sisteminize giriş yaparken T.C. kimlik numaranızı kullanıyorsunuz,
  • AÖF sisteminde “Vize” olarak bilinen ara sınav ve “Final” olarak bilinen dönem sonu sınavları cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşiyor. Bu nedenle iki farklı bölüme kayıt olmanız halinde sınavlarınızın çakışacağı için kayıt yapmış olsanız dahi bir tanesinde kesin olarak başarısız oluyorsunuz.

Bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda aynı anda iki açıköğretim üniversite okunur mu sorusunun yanıtı aynı üniversitede neden geçerli olmuyor daha anlaşılır ve mantığa yatkın olarak karşımıza çıkıyor. Elbette başta Anadolu Üniversitesi olmak üzere açık öğretim imkanı tanıyan üniversiteler sistemde çakışmalara neden olan bu problemleri aşmak için çalışmalar yürüterek ilerleyen yıllarda öğrencilerin aynı anda iki açıköğretim bölümünü aynı üniversitede okumasına imkan tanıyabilir.

Örnek 1 : Üniversite sınavında açık öğretim anadolu üniversitesi herhangibir bölüm kazandınız diyelim.2. üniversite kapsamında kayıtlar başladı diyelim.Tekrardan Anadolu üniversitesinden 2. üniversite kapsamında bölüm yazamazsınız.Bunun yerine Ata aöf’den 2. üniversite kapsamında bölüm yazabilirsiniz.

Örnek 2 : Üniversitede örgün ya da Aöf okuyorsunuz.Örgün okuyorsanız 2. üniversite kapsamında 2 bölüm daha okuyabilirsiniz.Örneğin ben Çukurova iktisat bölünde okurken Ata aöf’den iş sağlığı ve güvenliği,Anadolu üniversitesi Aöf’den web tasarım ve kodlama okudum.

Örnek 3 : Örneğin Aöf ya da örgün öğretim mezunusunuz.Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi Aöf’de 2 bölüm okuyabilirsiniz.Örneğin 1. bölüm olarak Ata Aöf iş sağlığı ve güvenliği , 2. üniversite olarak Anadolu üniversitesi Aöf’den bir bölüm yazabilirsiniz.Fakat burada mezun olduğunuz ya da okuduğunuz bölümün lisans mı önlisans mı olduğu da çok önemlidir.Sormak istediğiniz soruları konu altından yorum bölümünden sorabilirsiniz.

About admin

Check Also

Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Eğer instagram hesabım çalındı ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Instagram hesabını geri alma işlemini anlattım.

4 comments

  1. Aof önlisans öğrencisiyim. Bu yıl sınava girip oaf lisans bölümüne kayit olup iki üniversiteyi aynı anda okuyabilir miyim?

  2. daha once bır orgun bir lisans programı bititrdim,sonrasında acıkogretım fak. bir onlisans programı bitirdim ve su an adanalu uni. de bir lisans programına kayıtlıyım,dgs ye girerek anadolu uni den baska bir uzaktan egitim veren universitenin lisans programına kayıt olabilir miyim

  3. Merhaba,
    Örgün Lisans mezunuyum. İstanbul Üni. açıköğretimde 2. üni olarak İş Sağlığı ve Güvenliği okuyorum. Güz Döneminde Anadolu AÖF’e de başvurup 2. üniversite kapsamında başka bir bölüm daha okuyabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir