Home » Teknoloji » Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Son zamanların en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram geliştirmiş olduğu şikayet sistemiyle birlikte zaman zaman olumsuz ve istenmeyen içeriklerin gerçek denetim öncesinde otomatik olarak yayından kaldırılmasına olanak sağlıyor. Oldukça fazla kişinin anlık olarak etkileşim içerisinde bulunduğu, birçok avantajı bulunmasına karşın yoğunluk nedeniyle bazı dezavantajların da ortaya çıktığı Instagram, kullanıcıların şikayetlerini dikkatli bir şekilde inceliyor. Yaşanan bazı problem ve sorunlar şikayet yöntemi ile rahatlıkla çözüme kavuşturulabilmektedir. Peki, Instagram hesabını şikayet etme işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?

Instagram üzerinde kullanıcıların gerçekleştirmiş olduğu şikayetler sonucunda sistem ve inceleme ekibi tarafından uygun görülen cezalar bazı durumlarda Instagram hesabını kapatma dahi olabiliyor. Eğer profilinizi taklit eden, olumsuz örnek oluşturabilecek ve instagram politikalarına uymadığını düşündüğünüz paylaşımlar yapan bir hesabı kapatmak istiyorsanız instagram hesabını kapattırma konusunda detaylı bir bilgiye sahip olmalısınız.

Instagram Hesabını Şikayet Etme

Instagram üzerinden kullanıcı, paylaşım ve yorum gibi birçok farklı alanda çeşitli şikayet etme seçenekleri bulunmaktadır. Şikayetlerinizi sistem tarafından belirlenmiş şikayet başlıkları altında uygun olanı işaretleyerek gerçekleştirmeniz, sonuç alma sürecini hızlandıracaktır. Bazı durumlarda alternatif şikayet yöntemlerine yönelmeniz gerekmekle birlikte bu alanlarda detaylı bir şekilde oluşturulmuş formu doldurmanız istenebilmektedir.

Profilinizin taklit edildiğini düşünüyor ve oluşturulan bu fake profil hesabını şikayet etmek istediğinizde detaylı bir açıklama yapmanıza gerek kalmaksızın basit tuşlamalar ile şikayetinizi tamamlamanız mümkün. Fakat, telif hakları ve adli sürecin işlediği bir konuda Instagram yönetiminden bazı bilgiler istiyor ve belirli bir paylaşım, kişi ya da sayfayı şikayet ediyorsanız çeşitli şikayet formları üzerinden geniş çaplı bir bağlantı kurmanız gerekebiliyor.

Instagram Hesabı Nasıl Şikayet Edilir?

Instagram üzerinden gerçekleştireceğiniz şikayet talepleri öncesinde haklı olduğunuzdan emin olmalısınız. Yalnızca sevmediğiniz ve zarar görmesini istediğiniz kişileri şikayet etmek ters tepebilir ve sizin hesabınızın kapatılmasına neden olabilir. Asılsız olarak şikayet oluşturmak sistemi ve yetkilileri meşgul edecektir.

Instagram Hesabı Şikayet Etmek

 1. Şikayet etmek istediğiniz profil sayfasına girin,
 2. Sağ üstte yer alan “…” üç nokta işaretine tıklayınız,
 3. Açılan menüden “Şikayet Et” yazılı butona tıklayınız,
 4. Karşınıza çıkan “Spam” ve “Uygunsuz” seçeneklerinden “Uygunsuz” seçeneğine tıklayın,
 5. Açılacak pencere içerisinde 2. Seçeneği işaretleyerek ilerleyin,
 6. “Hesabı şikayet et” butonuna tıklayın,
 7. İlgili profili neden şikayet etmek istediğinize göre konuyu belirleyerek şikayet kaydını oluşturunuz.

Instagram Paylaşım Şikayet Etmek

 1. Şikayet etmek istediğiniz paylaşımın sağ üstünde yer alan “…” üç nokta işaretine tıklayın,
 2. “Şikayet Et” yazılı butona tıklayın,
 3. Karşınıza çıkan “Spam” ve “Uygunsuz” seçeneklerinden “Uygunsuz” seçeneğine tıklayın,
 4. İlgili paylaşımı neden şikayet etmek istediğinize bağlı olarak konuyu işaretleyerek şikayet kaydınızı oluşturun.

Instagram Hesabını Kapattırma

Instagram üzerinde aktif olan bir kullanıcı (hesabı) kapattırmak istiyor olabilirsiniz. Bunun arkasında yatan birçok sebep olabilir. Hesabın kapatılmasını neden istediğinize bağlı olarak standart bir şekilde şikayet etme yöntemini kullanarak şikayet kaydınızı oluşturabilirsiniz. Eğer hesap bir başkasını (örneğin sizi) taklit ediyor ise bunu şikayet et sayfasında yer alan seçeneklerden işaretleyerek şikayet kaydınızı oluşturmanız halinde ilgili hesap yüksek bir ihtimalle kapatılacaktır. Elbette taklit (fake) olarak oluşturulan hesapta yer alan görsellerde bulunan kişinin siz olduğunu kanıtladığınız sürece. Kısaca, instagram hesabını kapattırma işlemi için yalnızca standart şikayet yöntemini kullanmanız yeterli.

Bunun yanı sıra toplum düzenini kötü etkileyecek, çocuklar ve birçok kişinin psikolojisini etkileyecek görsel ve videoların yer aldığı profil ve paylaşımları şikayet edersen son aşamaya gelindiğinde “Rahatsız edici içerikler paylaşıyor” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Instagramda Kaç Kişi Şikayet Ederse Hesap Kapanır?

Instagram üzerinde hesabı bulunan kişiler zaman zaman instagram politikaları uygun olmayan profillerin (hesapların) kapatılması için ilgili hesabı şikayet etmektedirler. Bu süreçte kaç şikayet sonucunda ilgili hesabın kapatılacağı ise temel merak konularından birisidir. Bazı durumlarda kendi hesabını şikayet eden birisi ya da birilerinin olduğunu düşünen kişilerde instagramda kaç kişi şikayet ederse hesap kapanır sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Açık konuşmak gerekirse belirli bir şikayet sayısı olduğunu söylemek yanlış olur. Zira sizi instagram üzerinden herhangi bir kullanıcı rahatsız ediyor ya da uygunsuz paylaşımlar yapıyor ise bunu kanıtladığınız takdirde ilgili hesap yalnızca sizin şikayetiniz ile dahi kapanacaktır. Bunun dışında yüzlerce kişi tarafından şikayet alan bir hesap ise hiçbir ceza almadan paylaşımlarına devam edebilmektedir. Fakat şikayet sayılarıyla ilgili bilinen bir detay ise ilgili paylaşım ya da hesabın ne kadar fazla şikayet edildiğiyle doğru orantılı olarak ilgili birimin şikayet kaydını inceleme süreci hızlanacak ve öncelik tanınacağıdır.

Sizin adınıza ya da bir yakınınız adına açılmış instagram fake hesap kaç şikayetle kapanır ? Eğer herhangi bir profil sizin ya da bir tanıdığınızın kimliğini taklit ediyorsa bu durumda yapmanız gereken ilk işlem asıl kişiye ait profil ile ilgili hesabı şikayet etmek olmalıdır. Taklit edilen kişi kendi hesabı ile yapacağı şikayet sonucunda instagram yetkililerinin inceleme süreci hızlanacak ve şikayetin doğruluğu hızlı bir şekilde incelenecektir. Merak ettiğiniz diğer soruları çekinmeden yorum olarak iletebilir, instagram hesabını şikayet etme konusunda sorun yaşıyorsanız bunu da belirtebilirsiniz. Bu sayede birlikte bir çözüm yolu üretmeye çalışabiliriz.

About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

pilavın yanına ne gider-kuş isimleri-kızlara güzel sözler - kardeş sözleri -at isimleri-yeğene güzel sözler- saxenda kullanıcı yorumları
-
bahis siteleri