Buga girmek ne demek ?

Buga Girmek Ne Demek?

 

Buga girmek ne demek? Bug ne demek ? Sorusu özellikle oyun oynarken kafamıza takılabiliyor. Bazen kendimizi oyuna kaptırmış giderken oyunun donması gibi bir problemle keyfimiz kaçabiliyor. İşte ‘bug’ (bag), kısaca ‘hata’ olarak tanımlanıyor. Bir uygulama, oyun, program veya internet sitesinde hataylakarşılaşmak anlamına geliyor. Sadece oyunlar değil yazılımlar ve sayfalar da buga girebiliyor.

Buga Girmek Nedir?

Kelime anlamı açısından ‘bug’, ‘böcek’ mânâsına geliyor. Bu kelimenin kökeni, Mark2 adı verilen bir bilgisayara dayanıyor.

Söylendiğine göre, bir gün bu bilgisayarın içerisine böcek giriyor ve ondan sonra PC bozuluyor. Ardından bilgisayarı açıp böceği çıkarıyorlar ve böylece sorun gideriliyor.

Bu olayla birlikte sistemsel hatalar artık ‘bug’ diye tanımlanmaya başlıyor. ‘Bug’, ayrıca ‘sistem açığı’ olarak da nitelendiriliyor.

İşte buga girmek nedir? Sorusunun cevabı da bu yönde şekilleniyor. Bir programın veya oyunun takılması, düzgün çalışmaması ‘buga girme’ adını alıyor. Örneğin bazen oyun oynarken birdenbire karakterimize bir şeyler oluyor. –Deyim yerindeyse- bozuk plak gibi aynı hareketi tekrar etmeye başlıyor. Bu duruma ‘buga girdi’ deniyor.

Herhangi bir yazılımın işlevini yerine getirememesi, oyunda her zaman yapabildiğimiz bir işlemi yapamamak ‘bug’ sayılıyor. Kısaca buga girmek anlamı, ilgili fonksiyonun bir müddet devre dışı kalması, sekteye uğraması demek.

Buga Girmek Ne Anlama Gelir?

Yukarıdaki açıklamalarımızın yanı sıra, programcıların bir yazılım geliştirirken veya tasarımcıların proje üzerinde çalışırken rastladığı hatalar da ‘bug’ diye isimlendiriliyor. Kod yazarken yaşanan sorunlar bunlara örnek. Bu tür problemlerin düzeltilmesi bazen kod yazmaktan daha karmaşık ve zor olabiliyor.

Bir program ya da oyun buga girdiği zaman kendini resetliyor veya geri sarıyor. Bu da verimliliği olumsuz etkiliyor, performansı düşürüyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Instagram'ın En Trend Kahve Yanı Bardakları

Buglar sistemin işleyişine zarar veriyor ve çeşitli maddi kayıpları, veri ihlallerini beraberinde getirebiliyor. Örneğin bir e-ticaret yazılımında bug olması, onun normal çalışmasını engelliyor. Fiyat hesaplaması yaparken eksik veya yanlış bir değer ortaya çıkabiliyor. Bu da sipariş alma sürecinde müşterinin veya alıcının zarar etmesine sebep olabiliyor.

Windows, Linux gibi en büyük işletim sistemlerinde bile buglar görülebiliyor. İşletim sistemlerindeki veya programlardaki bugları ortadan kaldırmak için çeşitli yamalar geliştirilip piyasaya sürülüyor.

Bugda Kalmak Nedir?

Buga girmek ne demek? Sorusunun başka bir cevabı daha var. Bazen bu; ‘sistemin gizli özelliklerine erişmek’ anlamına geliyor. Yani ‘bug’, ‘güvenlik açığı’ mânâsında da kullanılabiliyor.

Örneğin bir forum sitesinde rastgele birinin kullanıcı adını yazdınız ve şifre olmadan o hesaba direkt giriş yaptınız diyelim. İşte bu, bir bug. Yani sistemdeki bir zaafiyet.

İşte bu nedenle firmalar, web sitelerini ve uygulamalarını buga girmekten korumak için hata raporlama hizmetleirnden yararlanıyor. Güvenlik açıklarını taratıyor, bu alandaki uzman kişilerden hataları tespit edip kendilerine bildirmelerini istiyor.

Öte yandan bu noktada ücretsiz bug takip araçlarından da yardım alınabiliyor. Örneğin RedMine, Mantisbt, WebIssues, FogBuhz, Trac, Backlog ve PivotalTracker gibi araçlarla bug kontrolü yapılarak sistemdeki korunmasız alanlar belirlenebiliyor. Böylelikle önceden tedbir almak ve sistemi güvenlik risklerinden muhafaza etmek mümkün oluyor.

-Tabiri caizse- programlar, siteler ve oyunlar bir elbiseye benziyor. Buglar ise bu elbisedeki yırtık, delik kısımlar. Onları bulup dikmek gerekiyor ki bu yırtıklar daha da büyümesin, buralardan içeriye bir şey sızmasın!

Buga Girme Çözümü

Web siteniz buga girdiğinde buna hemen müdahale etmeniz gerekiyor. Yoksa hackerların güvenlik açığından faydalanarak sitenize sızmaları an meselesi. Bir program veya oyun buga girdiğinde de ondan kurtulmanın birçok yolu bulunuyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  İnce İşçilik ve Kaliteli Hizmet: Küçükçekmece Halı Yıkama

Buga girmek ne demek? Öğrendiğinize göre şimdi XX sayfa/program/oyun buga girdi nasıl düzelir? Sorusunun cevabında sıra:

  1. Bazen buga girme sorunu internet bağlantısından kaynaklanıyor. Bu durumda modemi kapatıp açarak IP değiştirmek çözüm sağlayabiliyor.
  2. O programı veya oyunu kapatıp tekrar açmak da sorunu giderebiliyor.
  3. Web sitesinde bug oluşmaması için eklentilerin, temaların, scriptlerin yasal ve güncel olması önem taşıyor. Resmi olmayan, güvenilmeyen yerlerden yüklenen şeyler siteye arka planda zarar verebiliyor. Örneğin bu sorun hazır scriptlerde daha sık görülüyor.
  4. Aynı zamanda internet sitesinin buga girmemesi için hosting seçiminin doğru yapılması gerekli. Sitenin bellek, trafik, disk vb. ihtiyaçlarına cevap vermeyen veya yeterince gelişmiş özelliklere sahip olmayan bir hostingde barındırmak hâliyle bug problemlerine zemin hazırlıyor. Sistemin daima güncel tutulduğu, profesyonel ve güvenilir bir hosting firmasıyla çalışmak projenizin stabilitesi bakımından çok önemli.
  5. Bu basit yöntemler işe yaramazsa ilgili oyunu veya yazılımı silip baştan yüklemek gerekebiliyor.
  6. Bugda kalmak ne demek? Sorusunu ayrıntılı olarak cevapladığımız bu yazının sonuna gelirken önemli bir şeyi hatırlatmak istiyoruz: Bug sorunu yaşamamak için programların, oyunların, mobil uygulamaların en son güncel sürümünü kullanın. Yeni Windows güncellemeleri varsa onları yükleyin.
  7. Mümkünse patch veya crack yöntemiyle illegal olarak lisanslanmış bir yazılım tercih etmeyin. Programların, oyunların klasörlerinde bulunan dosyaları silmeyin. Yanlış bir dosyayı silmek veya üzerinde değişiklik yapmak da çeşitli hatalar almanıza yol açar.
  8. Buga girmek ne demek? Sorusunu cevaplarken bahsettiğimiz tehlikelerle yüz yüze gelmek istemiyorsanız bilgisayarınızda lisanslı, son sürüm anti-logger ve antivirüs bulundurun. Güvenlik duvarını kapatmayın. Ağ ayarlarınızı doğru yapılandırın.

Related Posts

Başarılı Bir İç Mimardan İlham Veren Tasarım Örnekleri

Başarılı iç mimarlar, mekanları estetik ve işlevsel açıdan mükemmel hale getirerek yaşam kalitesini artıran yaratıcı çözümler sunarlar. İşte, iç mimarların hayata geçirdiği bazı ilham verici tasarım örnekleri:…

En İyi YouTube’dan MP3’e Dönüştürücü Araçlar

YouTube, müzikten eğitime, eğlenceden bilgilendirici içeriklere kadar geniş bir yelpazede videolar sunar. Ancak, bazen sadece ses dosyasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda, YouTube’dan MP3’e dönüştürücü araçlar devreye girer….

Taşınabilir Evlerin Avantajları Nedir

Günümüzde minimalizm ve sürdürülebilir yaşam tarzlarına olan ilgi artmış durumda. Bu bağlamda, taşınabilir evler ve karavan evler, modern yaşamın gereksinimlerini karşılayan pratik ve çevre dostu çözümler sunuyor….

Masal ile ilgili akrostiş

Masallar, çocukluğumuzun sihirli dünyası, hayal gücümüzün en özgürce dolaştığı topraklardır. Her bir masal, bizleri bambaşka diyarlara götürür, iyiliğin kötülüğe karşı zaferini, kahramanlıkları ve büyük aşkları anlatır. Peki,…

Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun terapisi, çocukların duygusal ve psikolojik sorunlarını anlamak ve çözmek için kullanılan etkili bir yöntemdir. Bu terapi, çocukların kendilerini ifade etmeleri, duygusal zorluklarla başa çıkmaları ve sosyal…

TÜRGEV Kurban Bağışlarıyla Binlerce Öğrenciye Destek Oluyor

1996 yılından bu yana gençlerin eğitimini destekleyen TÜRGEV, geleceğin başarılı fertlerini yetiştirmek üzere çalışmalarına devam ediyor. Bugüne kadar 80.871 öğrenciye yurt, 14.889 öğrenciye eğitim bursu veren TÜRGEV’in…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keko sözleri- bacıya güzel sözler- hocamı telefona kaydetme isimleri- teyze yeğen sözleri- 05557570155- -yeğen sözleri- bakimlikadin.net- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 05555551500- akrostisler.com - -merve akrostiş-yeğen sözleri-ölen kardeşe sözler - kızımı telefona kaydetme isimleri - canimsin.org -kızımı telefona kaydetme isimleri- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 08504841257-türkiye akrostiş-enes akrostiş - mehmet akrostiş- sözlüye güzel sözler - masal akrostiş- çanakkale akrostiş