Buga girmek ne demek ?

Buga Girmek Ne Demek?

 

Buga girmek ne demek? Bug ne demek ? Sorusu özellikle oyun oynarken kafamıza takılabiliyor. Bazen kendimizi oyuna kaptırmış giderken oyunun donması gibi bir problemle keyfimiz kaçabiliyor. İşte ‘bug’ (bag), kısaca ‘hata’ olarak tanımlanıyor. Bir uygulama, oyun, program veya internet sitesinde hataylakarşılaşmak anlamına geliyor. Sadece oyunlar değil yazılımlar ve sayfalar da buga girebiliyor.

Buga Girmek Nedir?

Kelime anlamı açısından ‘bug’, ‘böcek’ mânâsına geliyor. Bu kelimenin kökeni, Mark2 adı verilen bir bilgisayara dayanıyor.

Söylendiğine göre, bir gün bu bilgisayarın içerisine böcek giriyor ve ondan sonra PC bozuluyor. Ardından bilgisayarı açıp böceği çıkarıyorlar ve böylece sorun gideriliyor.

Bu olayla birlikte sistemsel hatalar artık ‘bug’ diye tanımlanmaya başlıyor. ‘Bug’, ayrıca ‘sistem açığı’ olarak da nitelendiriliyor.

İşte buga girmek nedir? Sorusunun cevabı da bu yönde şekilleniyor. Bir programın veya oyunun takılması, düzgün çalışmaması ‘buga girme’ adını alıyor. Örneğin bazen oyun oynarken birdenbire karakterimize bir şeyler oluyor. –Deyim yerindeyse- bozuk plak gibi aynı hareketi tekrar etmeye başlıyor. Bu duruma ‘buga girdi’ deniyor.

Herhangi bir yazılımın işlevini yerine getirememesi, oyunda her zaman yapabildiğimiz bir işlemi yapamamak ‘bug’ sayılıyor. Kısaca buga girmek anlamı, ilgili fonksiyonun bir müddet devre dışı kalması, sekteye uğraması demek.

Buga Girmek Ne Anlama Gelir?

Yukarıdaki açıklamalarımızın yanı sıra, programcıların bir yazılım geliştirirken veya tasarımcıların proje üzerinde çalışırken rastladığı hatalar da ‘bug’ diye isimlendiriliyor. Kod yazarken yaşanan sorunlar bunlara örnek. Bu tür problemlerin düzeltilmesi bazen kod yazmaktan daha karmaşık ve zor olabiliyor.

Bir program ya da oyun buga girdiği zaman kendini resetliyor veya geri sarıyor. Bu da verimliliği olumsuz etkiliyor, performansı düşürüyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Kalıphane Raflarının İdeal Özellikleri Ne Olmalı?

Buglar sistemin işleyişine zarar veriyor ve çeşitli maddi kayıpları, veri ihlallerini beraberinde getirebiliyor. Örneğin bir e-ticaret yazılımında bug olması, onun normal çalışmasını engelliyor. Fiyat hesaplaması yaparken eksik veya yanlış bir değer ortaya çıkabiliyor. Bu da sipariş alma sürecinde müşterinin veya alıcının zarar etmesine sebep olabiliyor.

Windows, Linux gibi en büyük işletim sistemlerinde bile buglar görülebiliyor. İşletim sistemlerindeki veya programlardaki bugları ortadan kaldırmak için çeşitli yamalar geliştirilip piyasaya sürülüyor.

Bugda Kalmak Nedir?

Buga girmek ne demek? Sorusunun başka bir cevabı daha var. Bazen bu; ‘sistemin gizli özelliklerine erişmek’ anlamına geliyor. Yani ‘bug’, ‘güvenlik açığı’ mânâsında da kullanılabiliyor.

Örneğin bir forum sitesinde rastgele birinin kullanıcı adını yazdınız ve şifre olmadan o hesaba direkt giriş yaptınız diyelim. İşte bu, bir bug. Yani sistemdeki bir zaafiyet.

İşte bu nedenle firmalar, web sitelerini ve uygulamalarını buga girmekten korumak için hata raporlama hizmetleirnden yararlanıyor. Güvenlik açıklarını taratıyor, bu alandaki uzman kişilerden hataları tespit edip kendilerine bildirmelerini istiyor.

Öte yandan bu noktada ücretsiz bug takip araçlarından da yardım alınabiliyor. Örneğin RedMine, Mantisbt, WebIssues, FogBuhz, Trac, Backlog ve PivotalTracker gibi araçlarla bug kontrolü yapılarak sistemdeki korunmasız alanlar belirlenebiliyor. Böylelikle önceden tedbir almak ve sistemi güvenlik risklerinden muhafaza etmek mümkün oluyor.

-Tabiri caizse- programlar, siteler ve oyunlar bir elbiseye benziyor. Buglar ise bu elbisedeki yırtık, delik kısımlar. Onları bulup dikmek gerekiyor ki bu yırtıklar daha da büyümesin, buralardan içeriye bir şey sızmasın!

Buga Girme Çözümü

Web siteniz buga girdiğinde buna hemen müdahale etmeniz gerekiyor. Yoksa hackerların güvenlik açığından faydalanarak sitenize sızmaları an meselesi. Bir program veya oyun buga girdiğinde de ondan kurtulmanın birçok yolu bulunuyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Üniteleri Çeşitleri Nelerdir?

Buga girmek ne demek? Öğrendiğinize göre şimdi XX sayfa/program/oyun buga girdi nasıl düzelir? Sorusunun cevabında sıra:

  1. Bazen buga girme sorunu internet bağlantısından kaynaklanıyor. Bu durumda modemi kapatıp açarak IP değiştirmek çözüm sağlayabiliyor.
  2. O programı veya oyunu kapatıp tekrar açmak da sorunu giderebiliyor.
  3. Web sitesinde bug oluşmaması için eklentilerin, temaların, scriptlerin yasal ve güncel olması önem taşıyor. Resmi olmayan, güvenilmeyen yerlerden yüklenen şeyler siteye arka planda zarar verebiliyor. Örneğin bu sorun hazır scriptlerde daha sık görülüyor.
  4. Aynı zamanda internet sitesinin buga girmemesi için hosting seçiminin doğru yapılması gerekli. Sitenin bellek, trafik, disk vb. ihtiyaçlarına cevap vermeyen veya yeterince gelişmiş özelliklere sahip olmayan bir hostingde barındırmak hâliyle bug problemlerine zemin hazırlıyor. Sistemin daima güncel tutulduğu, profesyonel ve güvenilir bir hosting firmasıyla çalışmak projenizin stabilitesi bakımından çok önemli.
  5. Bu basit yöntemler işe yaramazsa ilgili oyunu veya yazılımı silip baştan yüklemek gerekebiliyor.
  6. Bugda kalmak ne demek? Sorusunu ayrıntılı olarak cevapladığımız bu yazının sonuna gelirken önemli bir şeyi hatırlatmak istiyoruz: Bug sorunu yaşamamak için programların, oyunların, mobil uygulamaların en son güncel sürümünü kullanın. Yeni Windows güncellemeleri varsa onları yükleyin.
  7. Mümkünse patch veya crack yöntemiyle illegal olarak lisanslanmış bir yazılım tercih etmeyin. Programların, oyunların klasörlerinde bulunan dosyaları silmeyin. Yanlış bir dosyayı silmek veya üzerinde değişiklik yapmak da çeşitli hatalar almanıza yol açar.
  8. Buga girmek ne demek? Sorusunu cevaplarken bahsettiğimiz tehlikelerle yüz yüze gelmek istemiyorsanız bilgisayarınızda lisanslı, son sürüm anti-logger ve antivirüs bulundurun. Güvenlik duvarını kapatmayın. Ağ ayarlarınızı doğru yapılandırın.

Related Posts

Kreş Açma Şartları Nelerdir?

Kreş açmak, kimileri için mesleki bir hamle iken; bazı insanlar için güzel bir girişim olarak görülür. Ancak kreş açma şartları çoğu girişimci için korkutucu olabilir. Çoğu kişi…

Yol Yardım Aracı Raf: Yol Yardımı Ekipmanlarınızı Organize Etmenin Yolları

Yol yardım aracınızda bulunan ekipmanların düzenli bir şekilde saklanması, acil bir durumda hızlı bir şekilde erişebilmeniz için oldukça önemlidir. Bu noktada, yol yardım aracı rafı kullanmanız gerekmektedir….

Sürdürülebilirlikte Öncü: Ekonomik Solar, Temiz Enerji Alanında Yatırımlarını Arttırıyor

Ekonomik Solar, sürdürülebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak temiz enerji alanında öncü bir rol oynamaktadır. Şirket, çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanarak geleceğin enerji ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir….

Su Geçirmez Polietilen Köpük: Denizcilik Endüstrisindeki Önemi Nedir?

Su geçirmez polietilen köpük, suya dayanıklı bir malzeme olarak bilinir. Bu malzeme, su altında kullanım için ideal özelliklere sahiptir. Denizcilik endüstrisinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Su…

Sıfı Emisyon Hedefi: Ekonomik Şarj, Elektrikli Araçlar İçin Yenilikçi Şarj Çözümleri Sunuyor

Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, ekonomik şarj ve yenilikçi şarj çözümleri önem kazanmaktadır. Geleneksel yakıtlı araçlara göre daha çevre dostu olan elektrikli araçlar, sıfır emisyon hedefini desteklemektedir. Bu…

Pati Palace Veteriner Kliniği: Hayvanlarınız İçin Uzman Ellerle Hizmet Sunuyoruz!

Pati Palace Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına önem veren uzman veterinerler tarafından sunulan hizmetlerle sizlere yardımcı olmaktadır. Hayvanlarınızın sağlığı bizim önceliğimizdir ve uzman ekibimizle birlikte en iyi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

almanya eğitim danışmanlığı- Sohbet- kedim öldü - gri kedi isimleri - osmanlıca kedi isimleri - buuub.com-VDS Sunucu-beyaz kuş isimleri-gri kedi--kurt köpeği isimleri--kız kedi isimleri -malatya araç kiralama - yeğen sözleri