Etkinliklerinize İVK’nın Uzman Konuşmacıları Konuk Olsun

Türkiye’nin Internet sitesinin 10.yaşında olması ve o yerde, kutlamalar yapılmaktadır. Bu temel ile yola çıkıldı. İnsanı gururlandıran, düşündükçe içine sıcacık duygular yaratan bir konu olması nedeni ile Türkiye İnternetinin doğum gününü doğmuş olduğu ülkede, birkaç adım ileride ilk bağlantı noktandan olduğu yerde kutlamak istenilmektedir.

Türkiye açısından önemli bir mihenk taşı olan bu ilk internet bağlantının yapılmasında görev almakta olan TÜBİTAK ve ODTÜ grubunun o dönemki yöneticiler için yıllar sonra nostaljik bir ortamda ortak hâle gelmeyi, özlem gidermeyi, Internet sitesinin tarihe tanıklık eden kişilerin ağzından dinlemek her zaman daha doğrusu olmuştur. İşte bu duygular içerisinde ve bu temelden yola çıkmak nedeni budur.

Türkiye’nin en büyük iki kurumu TÜBİTAK ve ODTÜ, Türkiye’ye Internet sistemini getirmeleri ve geliştirmeleri beklendi. Getirdiler on yıl önce ve gelişmiş yönünden bile yoğun bir uğraş ve çabalar içindeler. Büyük çalışma ortamlarında yoğun işlerin arasına bir yoğunluklar eklendiği zaman genellikle bir mutsuzluk anı yaşanmaktadır.

Ama insanın yoğun iş ortamına eklenen bu etkinliğin hazırlanmasının yoğunluğu topluluğunda mutsuzluk yerine bir coşku yaratmış durumdadır. Ve iş yerlerinin yolunda gitmediği an itibari ile ekip olarak bu coşkuyu hiç kaybetmemiş durumdadır.

Bu farklı bir iştir. Bu gurur vermekte olan, coşku veren bir işti bu Türkiye Internet sisteminin onuncu yılının olmuş yeri ile kutlanmasıydı. Etkinliklerin hazırlık çalışmalarına devam edilmesi, Türkiye’ye Internet sisteminin getirilmesinde emeği geçmekte olan kişilerin kimler olduğunu tespit etmenin önemi ile başlanıldı.

On yıl önceki çalışanların arasında yer alan kişileri, o kurumların ve o tarihteki yöneticilik yapan kişilerin belirlenmiş, onlar konuk konuşmacı olarak davet edilmiştir.

Ünlü Konuşmacılar

Şimdi etkinlik hazırlıklarına dönülecek olursa, konuşmacı konukların belirli kişilerden sonra seyirciye bir sinevizyon gösterisi hazırlayabilmek ve onu izletmek için ODTÜ Görsel sanatlar ve İşitsel Merkezi, ODTÜ Halkla İlişkiler Müdürü, ODTÜ Kütüphanesi, ODTÜ İşlem ve Daire Başkanlığı, Türkiye’de bulunan Bilişim Derneği ile birlikte ve TRT arşivlerinin tarandığı bilinmektedir.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Eşsiz Koylar ve Büyülü Mavilikler Sizleri Bekliyor

Bu süreç ile izleyicilere kişisel arşivlerini açanlar olmuştur. İlham veren konuşmacılar ile birlik olarak bu etkinliğin kendi kapsamında diğer önemli konularda, zamanın içerisinde teknolojilerini yansıtan bir nostalji müzesi oluşturmak olacaktır.

Konuşmacı ajansı şimdi olabilen kısa etkinlikler ve programlardan bahsedilmektedir. Birinci bölümde izleyicilerin zaman tünelinde bir yolcuk anı itibari ile çıkartacağını düşünülen bir sinevizyon gösterisi olarak, nostalji müzesini ve Türkiye Internet sitesinin oluşma aşamasında emeği geçen çalışmacıların konuşmaları izlenmektedir.

Uzman konuşmacılar ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşmekte olan ikinci bölümün “Yurdum Türkiye Internet’i 10 yaşında” konusunun söyleşide İnternetin ilk kullanıcısı olan davetli katılımcılar ile birlikte Türkiye Internet sistemleri ile ilgili yaşadıkları anıları anlatılmış durumdadır. ivk.com.tr sitemizden hizmet alabilirsiniz şeklinde yazın.

Related Posts

Başarılı Bir İç Mimardan İlham Veren Tasarım Örnekleri

Başarılı iç mimarlar, mekanları estetik ve işlevsel açıdan mükemmel hale getirerek yaşam kalitesini artıran yaratıcı çözümler sunarlar. İşte, iç mimarların hayata geçirdiği bazı ilham verici tasarım örnekleri:…

En İyi YouTube’dan MP3’e Dönüştürücü Araçlar

YouTube, müzikten eğitime, eğlenceden bilgilendirici içeriklere kadar geniş bir yelpazede videolar sunar. Ancak, bazen sadece ses dosyasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda, YouTube’dan MP3’e dönüştürücü araçlar devreye girer….

Taşınabilir Evlerin Avantajları Nedir

Günümüzde minimalizm ve sürdürülebilir yaşam tarzlarına olan ilgi artmış durumda. Bu bağlamda, taşınabilir evler ve karavan evler, modern yaşamın gereksinimlerini karşılayan pratik ve çevre dostu çözümler sunuyor….

Masal ile ilgili akrostiş

Masallar, çocukluğumuzun sihirli dünyası, hayal gücümüzün en özgürce dolaştığı topraklardır. Her bir masal, bizleri bambaşka diyarlara götürür, iyiliğin kötülüğe karşı zaferini, kahramanlıkları ve büyük aşkları anlatır. Peki,…

Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun terapisi, çocukların duygusal ve psikolojik sorunlarını anlamak ve çözmek için kullanılan etkili bir yöntemdir. Bu terapi, çocukların kendilerini ifade etmeleri, duygusal zorluklarla başa çıkmaları ve sosyal…

TÜRGEV Kurban Bağışlarıyla Binlerce Öğrenciye Destek Oluyor

1996 yılından bu yana gençlerin eğitimini destekleyen TÜRGEV, geleceğin başarılı fertlerini yetiştirmek üzere çalışmalarına devam ediyor. Bugüne kadar 80.871 öğrenciye yurt, 14.889 öğrenciye eğitim bursu veren TÜRGEV’in…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keko sözleri- bacıya güzel sözler- hocamı telefona kaydetme isimleri- teyze yeğen sözleri- 05557570155- -yeğen sözleri- bakimlikadin.net- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 05555551500- akrostisler.com - -merve akrostiş-yeğen sözleri-ölen kardeşe sözler - kızımı telefona kaydetme isimleri - canimsin.org -kızımı telefona kaydetme isimleri- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 08504841257-türkiye akrostiş-enes akrostiş - mehmet akrostiş- sözlüye güzel sözler - masal akrostiş- çanakkale akrostiş