İnternetNasıl yapılır

Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir ?

Geçtiğimiz yıllarda kullanıcıların birçok verisini kayıt altına alması nedeniyle gündeme gelen Google, bu hareketiyle birçok kullanıcı ve medyanın tepkisini çekmeyi başarmıştı. Bunun üzerine Google tarafından yapılan açıklamada hesabımıza bağlı olarak gerçekleştirilen tüm kayıtların bir tıklama ile silinebileceği özelliklerini duyurmaya başlamıştı. Merak edilen işlemlerden birisi ise Google arama geçmişini nasıl silinir ?

“Google Etkinliğim” başlığı altında kayıt altına alınan bu veriler Google ve bağlantılı olduğunuz tüm sitelerde işlemlerinizi kayıt altına alıyor ve bu alanda yalnızca siz ve Google sistemiyle paylaşıyor. Dilediğiniz zaman bu alandan verileri temizleyebiliyorsunuz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Google Geçmişi Silme Resimli Anlatım

Kullanıcıların gerçekleştirmiş olduğu hemen hemen her işlemi kayıt altına alan Google gelen tepkiler üzerine kullanıcıların toplanan verileri silebileceği özelliğini duyurdu. Merak edenler için Google geçmişi silme resimli anlatım halinde şu şekilde;

1 – Öncelikle “Google Etkinliğim” sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.

2 – Açılan sayfada sol tarafta yer alan menülerden “Etkinlik Silme Ölçütü” yazan butona tıklamanız gerekmekte.

3 – Ekranda beliren seçenekler üzerinden verileri temizlemek istediğiniz aralığı belirlemeniz gerekmektedir. Dilediğiniz tarih aralığını belirleyebilirsiniz.

Telefon Google Geçmişi Silme Resimli Anlatım

Cep telefonunuz üzerinde kullanmış olduğunuz web tarayıcısı ve Google uygulamalarında hesabınız bağlı olması halinde yapacağınız işlemler ve aramalar yine bilgisayarınızda olduğu gibi detaylıca kayıt altına alınacaktır. Bunlar bilgisayar üzerinden toplu olarak silmeniz halinde silinecektir ya da telefon üzerinden de silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Peki, arama geçmişini silme telefondan nasıl yapılır? Google arama geçmişi nasıl silinir iphone ve android cihazlar için anlatım merak ediyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz;

1 – “Google Etkinliğim” sayfasına giriş yapınız. Direkt ekranınızda karşınıza gelen “Etkinliğinizde arama yapın” bölümünün sağında bulunan alt alta 3 nokta işaretine tıklayın.

2 – Butona tıklamanızla birlikte açılacak olan menüden “Etkinlik Silme Ölçütü” seçeneğine tıklayınız.

3 – “Etkinlik Silme Ölçütü” butonuna tıklamanızla birlikte ekranınızı kaplayacak olan “Etkinliği Sil” menüsü içerisinden silmek istediğiniz tarih aralığını seçmeniz yeterli.

Google arama geçmişi nasıl silinir merak edenler için hem bilgisayar hem mobil üzerinden gerçekleştirmeyi detaylı bir şekilde görsel anlatım eşliğinde sizlerle paylaştım.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Aynı Anda İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Eline geçen her fırsatı değerlendirmek isteyen Google, yalnızca resmi Google hizmetleri üzerinden değil bunlardan herhangi birisine bağlı bulunan milyonlarca internet sitesi üzerinden de kullanıcıları takip ederek gerçekleştirmiş oldukları eylemleri ve ilgi alanlarını takip ediyor. Konumunuzun değişmesin halinde ilgili konuma özel aramalar ve fırsatları kullanıcıların karşısına çıkarıyor.

Aslında bu açıdan düşünüldüğünde toplamış olduğu bu veriler tüm kullanıcılar için oldukça faydalı olsa da bu bilgilerin yalnızca bu alanlarda kullanılmak üzere kayıt altına alınmadığı ve gizlilik konusuna oluşan endişeler nedeniyle birçok kullanıcı Google arama geçmişi nasıl silinir diye merak ediyor.

Ayrıca Arama geçmişini silme telefondan ya da bilgisayardan silme işleminin hiçbir farkı olmadığını ve herhangi birisinden silme işlemi yapmanız halinde tüm platformlarda temizlendiğini belirtmek isterim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı