Aynı anda üç üniversite okunur mu ?

Merhaba değerli arkadaşlarım.Biliyorum hepiniz bir hayat telaşı ve gelecek kaygısı içerisindesiniz.Eskiden bir üniversite okusam yeter derdiniz şu an ise bu mesajımı okuyorsanız iş bulabilmek için 3 tane birden bölüm okumayı düşünüyorsunuz.Bu elbette günümüz şartlarında mümkün.İşsizliğin artmasıyla beraber insanlar iş bulabilmek için kendilerini eğitime adıyorlar.Bazıları iş bulabiliyor,bazıları bulamıyor.Biraz da kısmet meselesi tabii.Ne insanlar görüyoruz bundan adam olmaz diyoruz ama bakmışsınız ki adam olmuş en güzel mesleklerden birini icra ediyor.Neyse konuyu çok uzattık kısaca aynı anda üç tane bölüm okunacağını kısaca anlatacağım.Zaten mantıksal olarak düşünürseniz sizde okunabileceğini bilirsiniz.Normalde örgün öğretim 4 yıllık okuduğunuzu farz edelim.Açıköğretim fakülteleri 2. üniversite kapsamında size bir bölüm okuma şansı daha tanıyor.Fakat ülkemizde eskiden bir tane açıköğretim fakültesi varken şu an 3 tane bulunmakta.Bunlardan bir tanesi Anadolu üniversitesi açıköğretim,diğeri Atatürk üniversitesi açıköğretim ve son olarak açılan İstanbul üniversitesi açıköğretim fakülteleridir.Örgün öğretim okuduğunuz sırada ya da örgün öğretimi kazandığınız yıl ikinci üniversite kapsamında örneğin Anadolu üniversitesi işletme bölümünü yazabiliyorsunuz.Tabi işletmeyi örnek olarak verdim.Bunun dışında 2 yıllık açıköğretim bölümü de yazabilirsiniz.Etti mi 2 tane üniversite.Yine aynı kapsamda Atatürk üniversitesinden iş sağlığı ve güvenliği yazdığınız zaman etti mi size 3 tane bölüm.Demek ki Aynı anda üç tane bölüm ya da aynı anda üç tane üniversite bölümü okunabiliyormuş.Son olarak verdiğimiz bir bilgiyi pekiştirelim.Aynı anda iki farklı açıköğretim bölüm okunabildiğini yazımı buraya kadar okuduysanız anlamışsınızdır.Fakat dikkatli olmanız gereken bir şey var . Örgün öğretimden kaynaklı 2 tane açıköğretim bölümünün aynı olmamasına dikkat etmeniz gerekir.Zaten bunun da bir mantığı yok.Örneğin Çukurova üniversitesi Hemşirelik okurken Atatürk üniversitesinden iktisat,Anadolu üniversitesinden iktisat yazmanızın hem mantığı yok hem de kaydınızı yaparken sıkıntı çıkabilir.Sizlerden ricam yazımızı sonuna kadar okuyup sorunuz varsa yorum olarak bırakın.Sorunuz yoksa yorumlara teşekkür mesajı bırakmanız yeterli.Herkese sağlık,sıhhat diliyorum.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Dünyanın en büyük 9 imparatorluğu

Aynı anda üç üniversite okunur mu ? diye düşünmeye son.Makalemizi okuyun ve aynı anda 3 üniversitenin kapıları sizlere açılsın.

 

Related Posts

Ysk kaç üyeden oluşur ?

Merhaba arkadaşlar.Bu konumuzda kısaca Ysk kaç üyeden oluşur ? , Ysk hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Sınavda çıkması muhtemel konulardan olduğu için ezberlemenizi öneririz.Çünkü vatandaşlık dersinde oldukça az…

1982 anayasası özellikleri Kpss vatandaşlık

1982 anayasası özellikleri Bugün sizlerle 1982 anayasasının özelliklerini paylaşacağız.Kpss’de özellikle bu bölümden soru çıkmaktadır.Kpss’de vatandaşlığı full yapmak istiyorsanız bu bölüme dikkat etmeniz gerekmektedir.Şimdi 1982 anayasasını maddeler halinde…

Kişileştirme nedir

Kişileştirme nedir ?

Kişileştirme Nedir? Bugünkü konumuz kişileştirme nedir ? Doğadaki en çok özelliğe sahip olan canlılar insanlardır. İnsan için diğer kullanılan isim de kişi ve konuşma, yazma, duyma, görme…

Dünyanın en büyük 9 imparatorluğu

Dünyanın En Büyük 9 İmparatorluğu Bir imparatorluk, imparatorun kontrolü altında olan ve çeşitli siyasi özelliklerden oluşan egemen bir siyasi varlıktır. Kontrol genellikle askeri güç tarafından sağlanır ve…

This Post Has 16 Comments

 1. Merhaba hocam teşekkürker öncelikle güzel bilgilendirme ve yazılar için. Ben sosyal bilgiler öğretmenliği okuyorum, çift ana dal kapsamında da Türkçe öğretmenliği okuyorum. Ata Aöf’e bu yıl kaydoldum çocuk gelişim için. Gelecek planlaması için sizden fikir rica edebilir miyim?

 2. İyi günler ben Ankara Üniversitesi önlisans mezunuyum aynı zamanda AÖF adalet okuyorum. Buna ek olarak diğer AÖF ‘lerinden birinede hatta ikisinede kayıt olabilirmiyim?

 3. Hocam ben lisans öğrencisiyim ve önlisans programına da tercih yapıp yerleştirildim . 3 üniversite olarak açıktan kayıt yaparsam sıkıntı olur mu?

   1. Lisans ve önlisans aynı anda örgün olarak okunabilir. Bunun yanında farklı hepsi farklı bölümler olmak şartıyla Anadolu aöf Lisans veya önlisans artı Ata-aöf önlisans veya Lisans artı İstanbul Auzef önlisans veya Lisans okunabilir. Ve Ankara üniv. Uzaktan eğitim zaten vardı(burdan bir uzaktan bölüm) artı Ankara Üniv. Bu yıl 2 tane açıköğretim bölümü açtı. İkinci yıl Ankara uzaktana yks ile tercih yapıp yanında da Ankara açık okuyabilir. Yani sonuç olarak bir kişi Aynı anda 7 bölümün de öğrencisi olabilir.

   2. Bu arada örgün lisanstayken Çap yapma şansı varsa etti toplam 8 bölüm. Sonuç olarak aynı anda 8 bölüm öğrencisi olunabilinir ama okunamayabilinir:))

   3. Okuyabilir . Üniversitesinin yönetmeliği buna müsade ediyorsa örneğin 2014 te benim üniversitesi de 4 yıllık Okuyan biri 2 yıllık önlisans bir bölümü ikinci öğretim olmak şartı ile okuyabilir di

 4. Hocam merhaba. Lisans mezunuyum ve bu yıl önlisans programına yerleştim. Açık öğretimden 1 bölüm okuyabilir miyim? Bilgilerimi mezun olarak mı yoksa önlisans okuyor olarak mı gireceğim.

   1. Arkadaş baska bisey sormuş ama eksik ve yanlış cevap vermişsiniz. Birincisi sadece lisans okumaz isterse lisans veya önlisans yazar aöften. İkincisi aöfe kayıt yaparken hangi bölümümü ekliyim demiş ben cevapliyim ; Lisanstan mezun olduğun için lisans mezuniyetini kullan çünkü yök derslerinden(Türk Dili 1-2 , İnklap 1-2 ve İngilizce 1-2) muaf olursun. Eğer önlisansi seçersen yeni kazandığın için bu iş görmez.

    1. Lisanstan mezun olduğunda önlisans seçebilirsiniz 2. üniversite kapsamında.Yine de bu derslerden muaf olunur.

 5. merhaba şuan aynı üniversitede inşaat müh. ve tıbbi sekreterlik okuyorum ama tıbbı sekreterliğin derslerine yetişemiyorum yani giremiyorum bu yüzden aöf ten laborant ve veteriner sağlığı okumak istiyorum okuya bilirmiyim sistem üzerinde 3 bölümde okuyor olarak gözükeceğim bir sorun olurmu ???

 6. Merhaba hocam teşekkür ederiz bilgilendirdiğiniz için
  bir sorum olacaktı
  ben açıköğretim fakültesinden 4 yıllık bölümde son sınıfı okuyorum
  geçen yıl ankara üni. uzaktan eğitimle iki yıllık sosyal güvenlik bölümüne kayıt yaptırdım ikinci sınıfım okuyorum
  bu yılda ikinci ek yerleştirmeyle ankara üniversitesi 4 yıllık örgün öğretimi kazandım

  bunların hepsini aynı anda okuyabilir miyim? ( 4 yıllık aöf – 2 yıllık ank.üni uzaktan eğitim – 4 yıllık ank.üni örgün öğretim)
  3 bölüm oluyor ve iki tane ankara üni oluyor ?
  teşekkür ederim hocam

 7. Merhaba hocam. Ben aof ilahiyat(onlisans) okurken 2.üniversite kapsaminda ata aof önlisans çocuk gelisimine basladim. Simdi onlisans ilahiyati dgs ile lisansa tamamliyorum. Çocuk gelisimine (lisans)auzeften tekrar kayit yaptirip (2.universite kapsaminda) onlisansda ki derslerden muaf olabilir miyim? ( onlisans cocuk gelisiminden henuz mezun olmadim)

 8. merhabalar bu sene ilk defa üniversite sınavına gireceği ve şuan 26 yaşındayım bu zamana kadar çok defa girmek istedim sınava ama bazı nedenler engel oldu lakin kendimi okuyarak, araştırarak, kurslara katılarak hep geliştirmeye çalıştım.
  Benim sorum günümüzde bir üniversite okumak artık çokta zor değil ve fazla yeterli de olmadığını düşünüyor bir çok insan gibi ve bu sene bir örgün eğitim programına dahil olup (hedefim adalet bölümü) 3 açık öğretim fakültesinden de bölümler yazıp aynı anda 4 üniversite okumak istiyorum bazı bölümlere baktım ve üstesinden gelebileceğime karar verdim acaba bu bölümlerdeki başarılı olduğum tüm dersler ileride okumayı hedeflediğim bölümlerde muaf olarak sayılır mı

  1. Her dersten muaf olamıyorsunuz.İnkılap tarihi 1-2 , Türkçe 1-2 ve ingilizce 1-2 derslerinden muafiyet sağlıyorlar aöf’de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keko sözleri- bacıya güzel sözler- hocamı telefona kaydetme isimleri- teyze yeğen sözleri- 05557570155- -yeğen sözleri- bakimlikadin.net- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 05555551500- akrostisler.com - -merve akrostiş-yeğen sözleri-ölen kardeşe sözler - kızımı telefona kaydetme isimleri - canimsin.org -kızımı telefona kaydetme isimleri- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 08504841257-türkiye akrostiş-enes akrostiş - mehmet akrostiş- sözlüye güzel sözler - masal akrostiş- çanakkale akrostiş