Kişileştirme nedir ?

Kişileştirme Nedir?

Bugünkü konumuz kişileştirme nedir ? Doğadaki en çok özelliğe sahip olan canlılar insanlardır. İnsan için diğer kullanılan isim de kişi ve konuşma, yazma, duyma, görme ve hissetme duyularımızı kullanarak istediğimiz birçok şeyi gerçekleştirebiliriz. Diğer canlı ve cansız varlıklar için bu geçerli olmamasına rağmen onları mecazi kelimeler kullanarak kişileştirme sanatı uygularız. Çoğu insan kişileştirme sanatını benzetme ile karıştırabilir. İkisi de farklı anlamda ve farklı türde kullanılır. Kişileştirme nedir sorusunun yanıtı ile başlayalım. Canlı ya da cansız olmaları fark etmeksizin insan özelliklerini üzerinde kullanmamıza kişileştirme sanatı denir. Aşağıdaki örneklere bakara kişileştirme nedir sorusunun yanıtını daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kişileştirme nedir
Kişileştirme nedir

Kişileştirme Örnekleri

 • Balkondaki kanarya çiçeği bu yılı uyuyarak geçirdi.

Bu cümlede geçen uyuma eylemi insana ait bir özelliktir ve kişileştirme yapılarak çiçeğe aktarılmıştır. Balkondaki çiçeğin bir yıl boyunca çiçeklenme yapmadığını belirtmek için mecazi anlam yüklenmiştir.

 • Bir hafta evde yalnız kalan muhabbet kuşu arkamızdan ağlamış.

İnsana ait olan ağlama özelliği muhabbet kuşuna aktarılarak yalnız kaldığı için canının sıkıldığını belirtmek için kullanılmış.

 • Kuşlardan aldım haberini, bir daha dönmeyecek dediler.

Burada da insana ait bir özellik olan konuşturma sanatı uygulanarak bir teşhis yani kişileştirme yapılmıştır.

Teşhis yani kişileştirme sanatı uygulanan her bir cümlede bir de kapalı istiare vardır. Kapalı istiare de benzetmenin öğelerinden biri olan benzeyenin yani zayıf olan öğenin kullanılmasıyla yapılır.

 1. Kavaklar yollara düşmüş çamlar ise pek hüzünlü
 2. Simsiyah bir gece ve orman huzur içinde uyuyor.

Diğer cümlelerde kapalı istiare geçmesine rağmen iki örnek daha sunmak istedik. İlk cümlede kavak ağaçlarının fırtına sonrası yollara devrilmesini kişileştirme yaparak sanki yollarda yürüyormuşçasına gösterilmiş ve çam ağaçlarının zarar görmesi nedeniyle de hüzünlü olduğu belirtilmiş.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Aynı anda üç üniversite okunur mu ?

Kişileştirme ve Benzetme arasındaki fark nedir?

Kişileştirme yapıldığında insana ait olan özellikler insan dışı canlı ya da cansız varlıklara eklenirler. Benzetme söz sanatında ise bir varlık başka bir varlığa benzetilir (içerisinde genel olarak gibi kelimesi geçer) Bazı cümlelerinde gibi kelimesi geçer ve bazılarında geçmeyebilir ama çıkan anlama bakarak aradaki farkı bulmak hiç de zor değildir.

 • Pamuk kalpli annem dayanamayıp yine aradı. Bu cümlede annenin kalbi pamuğa benzetildiği için benzetme sanatının uygulandığını kolay bir şekilde anlayabiliyoruz.
 • Aslan gibi yüreğe sahip o asla korkmaz. Bu cümlede zaten gibi kelimesini gördüğünüz için benzetme yapıldığını direk anlamış olsanız da çıkan anlama da önem vermelisiniz.

İki cümlede de benzetme sanatının yapıldığını anlayabiliyoruz. Tekrar Kişileştirme sanatına örnek verecek olursak;

 • Komşunun kedisi süt istiyorum, dedi.
 • Bahçedeki çiçeklerin hepsini başlarını öne eğmiş.
 • Kuzular annelerini çağırıyorlardı.
 • Ağaçlar bize el sallıyordu.
 • Güneş bize baharın geldiğini fısıldadı.
 • O çay ağır akar, yorgun mu bimem.

 

Kişileştirme Ne demek?

Kişileştirme ne demek olduğunu daha net bir şekilde anlayabilmek için;

 • Söz sanatları arasındaki farkı bir kere okuyarak öğrenmek zor olabilir bu nedenle test çözmenizi tavsiye ederiz.
 • Kişileştirme, benzetme ve abartma sanatlarının uygulandığı karışık testlere göz atarak konuyu net olarak anlayıp anlamadığınıza bakabilirsiniz. Hızlı bir şekilde okuyup geçilen konular birbirine düğümlenip daha fazla kafa karışıklığına neden olabilirler.
 • Tanımları net olarak anlayabilmek için kendiniz de birkaç örnek cümle yazmaya çalışmalısınız. Böylelikle de aradaki farkları daha net bir şekilde kavramış olacaksınız.
 • Sonuç olarak da kişileştirmenin bize ait olan özelliklerin diğer varlıklara nasıl aktarıldığını kavrayıp yüksek notlar alacak ve en zor dediğiniz test sorularını birkaç dakikada çözebileceksiniz.Kişileştirme nedir konumuzun sonuna geldik.En güzel kişileştirme örneklerini verdik.Umarız beğenmişsinizdir.
Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Dünyanın en büyük 9 imparatorluğu

 

Related Posts

Ysk kaç üyeden oluşur ?

Merhaba arkadaşlar.Bu konumuzda kısaca Ysk kaç üyeden oluşur ? , Ysk hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Sınavda çıkması muhtemel konulardan olduğu için ezberlemenizi öneririz.Çünkü vatandaşlık dersinde oldukça az…

1982 anayasası özellikleri Kpss vatandaşlık

1982 anayasası özellikleri Bugün sizlerle 1982 anayasasının özelliklerini paylaşacağız.Kpss’de özellikle bu bölümden soru çıkmaktadır.Kpss’de vatandaşlığı full yapmak istiyorsanız bu bölüme dikkat etmeniz gerekmektedir.Şimdi 1982 anayasasını maddeler halinde…

Dünyanın en büyük 9 imparatorluğu

Dünyanın En Büyük 9 İmparatorluğu Bir imparatorluk, imparatorun kontrolü altında olan ve çeşitli siyasi özelliklerden oluşan egemen bir siyasi varlıktır. Kontrol genellikle askeri güç tarafından sağlanır ve…

Aynı anda üç üniversite okunur mu ?

Merhaba değerli arkadaşlarım.Biliyorum hepiniz bir hayat telaşı ve gelecek kaygısı içerisindesiniz.Eskiden bir üniversite okusam yeter derdiniz şu an ise bu mesajımı okuyorsanız iş bulabilmek için 3 tane…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keko sözleri- bacıya güzel sözler- hocamı telefona kaydetme isimleri- teyze yeğen sözleri- 05557570155- -yeğen sözleri- bakimlikadin.net- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 05555551500- akrostisler.com - -merve akrostiş-yeğen sözleri-ölen kardeşe sözler - kızımı telefona kaydetme isimleri - canimsin.org -kızımı telefona kaydetme isimleri- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 08504841257-türkiye akrostiş-enes akrostiş - mehmet akrostiş- sözlüye güzel sözler - masal akrostiş- çanakkale akrostiş