Home » Ek iş fikirleri » En çok hangi mesleklerden para kazanabilirim ?

En çok hangi mesleklerden para kazanabilirim ?

En Çok Para Kazandıran Meslekler

En çok para kazandıran meslekler, genelde az sayıda çalışan grupların olduğu meslekler veya ciddi anlamda yüksek talebin bulunduğu mesleklerdir. Bazı mesleklere zor sahip olabilmek de, o mesleğin ciddi anlamda gelirler elde etmesini sağlıyor. Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler de yine aynı şekilde ciddi anlamda talebin bulunduğu sektörlerde kazanılıyor.  Peki bu meslekler neler? Çok para kazanabilmek için hangi işi yapmak gerekiyor?

 

Anestezi Uzmanı

En çok para kazandıran mesleklerden biridir. Türkiye’de tecrübeli bir anestezi uzmanı, Tıp merkezlerinde 40 bin liraya kadar maaş alabiliyorlar. Bu meslek grubundaki çalışan sayısının inanılmaz derecede az olması, ancak buna rağmen sürekli yükselen talep, anezstezi uzmanlarının iyi paralar kazanmasını sağlıyor.

 

Cerrah

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan bir cerrahın yıllık kazancı yaklaşık 400 bin dolar seviyesinde.  Ameliyatlardan aldığı ek gelirleri de dahil edersek, söz konusu gelir 600 bin dolara kadar yükselebiliyor. Cerrahlar Türkiye’de iyi para kazanıyor diyebiliriz. Türkiye’de çalışan ortalama bir cerrah yaklaşık 35 bin lira maaş alıyor.  Bu, cerrahın ortalama yetkinliğine göre de değişebiliyor, uzman ve ünlü bir cerrahın aylık kazancı çok daha yüksek seviyelerde de olabiliyor.

Doktor

Doktorluk, en çok para kazandıran meslekler arasında diyebiliriz. Özellikle Türkiye’de bir doktorun işe başlangıç maaşı ortalama 7 bin lira seviyesinde, daha genç ve işe giriş seviyesinde bu kadar maaş alan doktorlar, ilerleyen zamanlarda yapmış oldukları nöbetler ve pozisyonunun yükselmesi ile maaşı çok daha yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Diş Hekimi

Diş Hekimi de Türkiye’de oldukça iyi rakamlar kazanabiliyor. Ortalama bir diş hekiminin yıllık kazancı 240 bin lirayı bulabiliyor. Türkiye’de özellikle kendi işini kurmuş, maaşlı bir şekilde çalışmayan diş hekimlerinin yıllık kazançlarının 1 milyon lirayı bulabildiği de söylentiler arasındadır.

 

CEO

En çok para kazandıran meslekler sıralamamızda, CEO’lara yer vermesek kesinlikle olmazdır. CEO’lar şirketin kar etmesinden tutun da her şeyinden sorumlu. Eğer şirkette bir şeyler yolunda gitmiyorsa, bunun suçlusu Ceo olur.  Her şey yolunda gidiyorsa ve şirketin karı artmışsa da yine bunun sorumluluğu CEO’ya aittir.

 

CEO, bir şirketin sahibi dışında en üst tabakadaki yöneticisidir.  Bazen CEO’lar kendi şirketlerinin sahipleri oldukları için de hem sahibi hem de CEO’su olabiliyorlar. Ancak maaşlı bir şekilde çalışan CEO’lar patron dışındaki en yüksek kademe yöneticidir. CEO maaşları, şirketin büyüklüğüne, CEO’nun eğitimine göre değişmektedir. 10 şubeli bir firmanın CEO’su ile, 5 bin şubeli bir firmanın CEO’su olmak aynı şey değildir.

CEO maaşları en az 18 bin liradır.  Bu en alt tabakadaki şirketler için geçerlidir. CEO’luk yapılan şirketin büyüklüğüne göre maaş da artmaktadır. Çok büyük bir firmanın CEO’su yıllık 5 milyon liraya kadar maaş alabilmektedir.

 

Pilot

Pilotlar da en çok kazanan meslek sahipleridirler. Ortalama bir havayolu pilotu, 10-15 bin lira civarında bir maaş ile işe başlarken, tecrübeli bir kaptan pilotun maaşı 50 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Özellikle yabancı firmalarda çalışan kaptan pilotlar aylık 200 bin liraya kadar gelir elde edebiliyorlar.  Pilot olabilmek için, en az lise mezunu olmak ve 2 yıl süren havacılık eğitimini tamamlamak gerekiyor. Havacılık eğitiminin maliyetinin yaklaşık 700 bin lira olduğunu da belirtmiş olalım.

 

Yazılım Mühendisi

En çok kazandıran meslekler sıralamasında yazılım mühendisleri de bulunuyor. İşe yeni başlamış olan mühendisler ortalama 3 bin lira civarında maaş alsalar da kısa sürede maaşları inanılmaz yükseliyor. 5 yıl deneyimli bir mühendis ortalama 7-8 bin lira aralığında maaş alabilirken, 15 yıl deneyimli bir ise ortalama 15-20 bin lira civarında bir gelir elde edebiliyor. Bu açıdan, yazılım mühendisliğinin son derece kazançlı bir iş dalı olduğunu söylemekte yarar var.

 

Fon Yöneticisi

Fon yöneticileri, çok yüksek maaş alabilen bir mesleğe sahiptir. Finans alanında ciddi uzmanlıkları olan bu bireyler, yönettikleri fonlardan komisyon alarak ciddi bir gelir elde edebiliyorlar. Bankalar ve aracı kurumlar, çıkarmış oldukları fonlardan ortalama yüzde 2 oranında yıllık yönetim ücreti alırlar. Toplam değeri 1 milyar dolar olan bir fon için 20 milyon dolarlık bir komisyon anlamına gelir. Banka kendi payını alır ve fon yöneticisine yıllık ortalama 1 milyon dolar civarında maaş ödeyebilir.

 

Avukat

Kendi bürosunu açmış bir avukat, yılda en az 200 bin lira gelir elde edebilmektedir. Bu bakımdan baktığımızda, ciddi anlamda bir gelir söz konusudur. Maaşlı olarak çalışan avukatların, ciddi bir gelir elde etmesi pek mümkün değilken, kendi bürolarının sahibi olan avukatlar, aylık 20-30 bin liraya kadar para kazanabilirler.

 

 

 

 

About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

pilavın yanına ne gider-kuş isimleri-kızlara güzel sözler - kardeş sözleri -at isimleri-yeğene güzel sözler- saxenda kullanıcı yorumları
-
bahis siteleri