Home » Ek iş fikirleri » Oda kiraya vererek para kazanma

Oda kiraya vererek para kazanma

Odayı Kiraya Vererek Para Kazanmak

Bir odayı kiraya vermek size ne kadar para kazandırabilir? Günümüzde pek çok insan, oteller yerlerine daha uygun olduğu gerekçesiyle dairelerde veya evlerde kalıyorlar. Tatile gittiğinde bir insanın otelde konaklaması, ciddi anlamda para harcaması anlamına geliyor ancak aynı standartlarda bir dairede veya müstakil bir evde kalanlar çok daha az para harcayarak tatil yapabiliyorlar. Ev sahipler, odalarını veya evlerini kiraya vererek pek çok insanın bir sorunun çözmüş oluyor ve aynı zamanda para kazanmış oluyorlar. Peki sizde odanızı kiraya vererek para kazanabilir misiniz? Odayı kiraya vererek para kazanmak için ne yapmak gerekiyor?

Odanızı Hazırlayın

Odanızı kiraya vermeden önce, konaklayacak olan bireylerin yaşayabileceği uygun bir yer haline getirmeniz gerekiyor. Bunun için de odanın iyice temizlenmesi ve yatakların ayarlanması gerekiyor. Odada bir kişi kalacaksa, bir yatak, iki kişi kalacaksa iki yatak olması gerekiyor. Odanın mutlaka temizlenmiş ve bir televizyona sahip olan, klimalı bir oda olması gerekiyor.

Odanızda birden fazla kişi ağırlamak için baza sistemi kullanabilirsiniz. Baza sistemi, özellikle asya ülkelerinde çok yaygın. Tek bir odada aynı anda 8-9 kişinin kalmasını sağlıyorlar, üstelik bunu çok uygun fiyatlara yapıyorlar. Genelde bu tarz konaklamaların günlük ücreti 40-50 TL civarında oluyor. Bu şekilde konaklayan insan sayısı gerçekten de çok fazla. Özellikle düşük bütçelerle seyahat etmek isteyen insanların, 150-200 lira gibi pahalı konaklama bedelleri ödemesi, bütçelerini çok zorluyor.

Bir konaklama için kimse yüksek bedeller ödemek istemiyor, bu nedenle bu insanlar kiralamış oldukları odaları sadece uyumak için kullanıyorlar ve bunun dışında gün boyu geziyorlar. Kiraya verdiğiniz odalardan misafirleriniz çıktığında onlardan iyi bir geri dönüş almak çok önemli. Aynı odaya tekrar tekrar misafir bulabilmek için bunlar çok önemli şeylerdir.

Misafirlerinizden iyi bir geri dönüş almak istiyorsanız, onları en iyi şekilde ağırlamanız gerekiyor. Odanın içinde mutlaka atıştırmalık bir şeyler, kahve makinesi ve kahve çeşitleri olmalı. Bunlar, misafirlerinizi memnun edebilmek için oldukça önemli olan şeyler. Peki her şeyi hazırladığınıza eminseniz, odanızı kiraya verip para kazanmak için başka ne yapmanız gerekiyor. Hangi siteyi veya platformu kullanacaksınız?

Airbnb’de Kiraya Verin

Airbnb, misafir bulmanın en kolay olduğu platformlardan biridir. Odayı kiraya vermek için odanın resimlerini yükler,fiyatı girer ve misafir beklersiniz. Airbnb 24 saat boyunca aktif bir şekilde çalışan web sitesidir ve dünyanın her bir yanında misafir kabul edebilmenizi sağlar. Belirttiğiniz fiyatın yaklaşık olarak yüzde 3’ünü komisyon olarak siteye ödersiniz, bu komisyon oranı epey azdır, örnek vermek gerekirse 2000 lira tutarındaki bir konaklama ödemesi aldığınızda sadece 60 lira komisyon ödersiniz.

Odamı Kiraya Vererek Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Odayı kiraya vermek ile elde edeceğiniz gelir, oda dizaynınıza göre ve bulduğunuz misafir sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama tasarımda hazırlanmış bir oda için, günlük 50-60 lira civarda bir kira bedeli alınabilir, ancak bu bir odayı tek bir kişiye vermeyen, aynı odada 5-6 kişinin kalmasını sağlayan oda tipleri için geçerli. Tek kişi veya 2-3 kişinin aynı odada kalmasını sağlayacak odalardan genelde oda başı 100 TL civarında bir gecelik ücret alınıyor.

Kiraya verdiğiniz odalardan veya evinizden ayda ortalama 3-4 bin lira civarında bir gelir elde edebilirsiniz. Söz konusu gelir, genelde yaz sezonu için geçerlidir. Yaz sezonu dışında bu gelirleri elde etmek pek mümkün değil. Odayı kiraya vermek yaz sezonunda son derece kazançlı, hemen sizde odanızı sisteme yükleyin ve kiraya verin.

Not ve uyarı : Odanızı kiraya vereceğiniz kişilerin evli olmasına dikkat edin.Fuhuş ihtimaline karşı önlemlerinizi alın.

About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

pilavın yanına ne gider-kuş isimleri-kızlara güzel sözler - kardeş sözleri -at isimleri-yeğene güzel sözler- saxenda kullanıcı yorumları
-
bahis siteleri