phpMyAdmin Üzerinden WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Sizler için hazırlamış olduğum bu içerikte MySQL kullanarak WordPress şifresi nasıl değiştirilir ya da sıfırlanır bunu anlatacağım. Oldukça basit ve pratik bir yöntem kullanarak WordPress yönetici şifrenizi değiştirmeniz mümkün. WordPress kullanıcılarının bu temel şifre sıfırlama yöntemini bilmesi zaman zaman oldukça önemli olabiliyor. Zira unutulan şifreler nedeniyle acil bir işlem yapılması gerektiğinde ne yapacağını araştırmakla vakit kaybetmek bazen büyük problemlere yol açabiliyor.

Şifrenizi hatırlayamadığınız ya da birisi tarafından şifrenizin değiştirilmesi, hack yemeniz halinde veritabanı bağlantısı kurmanız gerekir. Veritabanı üzerinden wordpress admin şifresi değiştirme işlemi oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilir.

MySQL Üzerinden WordPress Admin Şifresi Değiştirme

MySQL kullanarak WordPress yönetici şifresini değiştirmek için yapmanız gereken işlemler sırasıyla;

  1. Hosting yönetim panelinize giriş yapın. (cPanel, Plesk, DirectAdmin vs.)
  2. Panelinizde yer alan “phpMyAdmin” butonuna tıklayın.
  3. phpMyAdmin yani veri tabanlarınızı yönetebileceğiniz ekranın açılması ardından sol tarafta yer alan menüden WordPress’in kurulu olduğu veri tabanını seçin.
  4. Karşınıza çıkan tablolar arasından “wp_users” isimli tabloyu bulun ve üzerine tıklayın.
  5. wp_users” tablosunun açılmasıyla birlikte bu tablo bölümü içerisinde yer alan ID numarası “1” olan hesap ana yönetici hesabına aittir. Bunun sol tarafında yer alan “Düzenle” butonuna tıklayın.
  6. Açılan düzenleme ekranında 3. Satırda yer alan “user_pass” bölümünün sağında yer alan “işlev” başlığı altına gelen seçenek belirleyebileceğiniz alandan “MD5” seçeneğini işaretlemeli ve daha sonrasında “Değer” başlığı altında gelen satırda yazan içeriği silerek yeni şifrenizi yazmalısınız.
  7. Son adım olarak yeni şifrenizi kaydetmek için “Git” butonuna basmanız yeterli.

MySQL kullanarak WordPress şifresi değiştirme işlemi bu kadar basit. Bu anlatımı desteklemesi amacıyla altta yer alan resimli anlatıma bir göz atabilirsiniz.

cPanel Üzerinden WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

cPanel kullanıcıları WordPress admin şifresini sıfırlama işlemi için yukarıda anlatmış olduğum MySQL üzerinden işlemi uygulamak zorundalar. İlgili ekrana ulaşmak için ise cPanel yönetim paneline giriş yaptıklarında çıkan seçeneklerden “phpMyAdmin” yazılı butona basmaları yeterli olacaktır. Daha iyi anlayabilmeniz için ilgili alanın ekran görüntüsünü ekliyorum;

Plesk Üzerinden WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Eğer Plesk panel kullanıcısı iseniz yapmanız gereken ekstra bir işlem bulunmuyor. Aynı diğer panellerde olduğu gibi Plesk üzerinden wordpress admin şifresi değiştirme işlemi için phpMyAdmin sayfasına geçiş yapmanız gerekiyor. Bunun için yönetim panelinizde bulunan ilgili butonu bularak basmanız yeterli. Daha iyi anlayabilmeniz için ilgili alanın ekran görüntüsünü ve detayları ekliyorum;

  1. Sol menüden “Databases” ya da “Veritabanları” menüsüne geçiş yapın.
  2. Açılan sayfada sağ tarafta yer alan yeni menüde 2. Sırada bulunan “Database Servers” ya da “Veri Tabanı Sunucuları” seçeneğine tıklayın.
  3. Bu alanda MySQL isimli bir tablo görünecektir. Tablonun en sağında bir tornavida ve pense gibi bir alet işareti yer alacaktır. Buna tıklayın, ardından phpMyAdmin açılacaktır.
Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Ponçik ne demek ?

Related Posts

Instagramda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Yeni gelen güncellemelerden sonra instagramda ekran görüntüsü nasıl alınır? Ayrıca instagramda ekran görüntüsü bildirimi gider mi merak ediyor musunuz?

Ponçik ne demek ?

Ponçik kelimesini çevrenizden mutlaka duymuşsunuzdur. Bugün o yüzden ponçik ne demek konusunu işleyeceğiz. Size ponçik diyen birisi acaba ne demiştir diye düşünmüşsünüzdür. Ponçik ne demek Ponçik aslında…

birinin sizden hoşlandığını nasıl anlarsınız

Birinin Sizden Hoşlandığını Nasıl Anlarsınız?

Birinin sizden hoşlandığını nasıl anlarsınız biliyor musunuz? Bir kişinin senden hoşlandığını nasıl anlarsın merak ediyorsan tüm detaylar bu yazıda.

Android Telefon Rehberi Kopyalama & Yedekleme

Android cihaz kullanıcıları yıllar içerisinde rehberine kaydetmiş olduğu kişileri kaybetmemek için kuşkusuz bunları yedeklemek & güvenli bir yere kopyalamak isteyecektir. Cep telefonunuz olağandışı bir durum sonucunda arızalanması,…

iPhone Rehber Yedekleme

iPhone rehber yedekleme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz. iCloud kullanarak iphone rehber yedekleme ya da turkcell rehber yedekleme işlemi.

Whatsapp Hikayede Video Paylaşma

Snapchat ile hayatımıza giren ve yalnızca 24 saatliğine kullanıcıların “Hikaye” ya da “Durum” olarak adlandırılan alanlarda fotoğraf, video ya da yazı paylaşmasına imkan tanıyan bir özellik başlangıçta…

This Post Has One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teyze yeğen sözleri- 05557570155- dokunaklı ölüm sözleri -yeğen sözleri- bakimlikadin.net- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 05555551500- akrostisler.com - ölen kardeşe sözler- -vefat eden kardeşe sözler-yeğen sözleri-ölen kardeşe sözler - kızımı telefona kaydetme isimleri - canimsin.org -kızımı telefona kaydetme isimleri- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 08504841257-baldıza doğum günü mesajı - enişteye doğum günü mesajı -dayıya doğum günü mesajı - kızıma doğum günü mesajı-türkiye akrostiş