Home » Nasıl yapılır » phpMyAdmin Üzerinden WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir?

phpMyAdmin Üzerinden WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Sizler için hazırlamış olduğum bu içerikte MySQL kullanarak WordPress şifresi nasıl değiştirilir ya da sıfırlanır bunu anlatacağım. Oldukça basit ve pratik bir yöntem kullanarak WordPress yönetici şifrenizi değiştirmeniz mümkün. WordPress kullanıcılarının bu temel şifre sıfırlama yöntemini bilmesi zaman zaman oldukça önemli olabiliyor. Zira unutulan şifreler nedeniyle acil bir işlem yapılması gerektiğinde ne yapacağını araştırmakla vakit kaybetmek bazen büyük problemlere yol açabiliyor.

Şifrenizi hatırlayamadığınız ya da birisi tarafından şifrenizin değiştirilmesi, hack yemeniz halinde veritabanı bağlantısı kurmanız gerekir. Veritabanı üzerinden wordpress admin şifresi değiştirme işlemi oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilir.

MySQL Üzerinden WordPress Admin Şifresi Değiştirme

MySQL kullanarak WordPress yönetici şifresini değiştirmek için yapmanız gereken işlemler sırasıyla;

  1. Hosting yönetim panelinize giriş yapın. (cPanel, Plesk, DirectAdmin vs.)
  2. Panelinizde yer alan “phpMyAdmin” butonuna tıklayın.
  3. phpMyAdmin yani veri tabanlarınızı yönetebileceğiniz ekranın açılması ardından sol tarafta yer alan menüden WordPress’in kurulu olduğu veri tabanını seçin.
  4. Karşınıza çıkan tablolar arasından “wp_users” isimli tabloyu bulun ve üzerine tıklayın.
  5. wp_users” tablosunun açılmasıyla birlikte bu tablo bölümü içerisinde yer alan ID numarası “1” olan hesap ana yönetici hesabına aittir. Bunun sol tarafında yer alan “Düzenle” butonuna tıklayın.
  6. Açılan düzenleme ekranında 3. Satırda yer alan “user_pass” bölümünün sağında yer alan “işlev” başlığı altına gelen seçenek belirleyebileceğiniz alandan “MD5” seçeneğini işaretlemeli ve daha sonrasında “Değer” başlığı altında gelen satırda yazan içeriği silerek yeni şifrenizi yazmalısınız.
  7. Son adım olarak yeni şifrenizi kaydetmek için “Git” butonuna basmanız yeterli.

MySQL kullanarak WordPress şifresi değiştirme işlemi bu kadar basit. Bu anlatımı desteklemesi amacıyla altta yer alan resimli anlatıma bir göz atabilirsiniz.

cPanel Üzerinden WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

cPanel kullanıcıları WordPress admin şifresini sıfırlama işlemi için yukarıda anlatmış olduğum MySQL üzerinden işlemi uygulamak zorundalar. İlgili ekrana ulaşmak için ise cPanel yönetim paneline giriş yaptıklarında çıkan seçeneklerden “phpMyAdmin” yazılı butona basmaları yeterli olacaktır. Daha iyi anlayabilmeniz için ilgili alanın ekran görüntüsünü ekliyorum;

Plesk Üzerinden WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Eğer Plesk panel kullanıcısı iseniz yapmanız gereken ekstra bir işlem bulunmuyor. Aynı diğer panellerde olduğu gibi Plesk üzerinden wordpress admin şifresi değiştirme işlemi için phpMyAdmin sayfasına geçiş yapmanız gerekiyor. Bunun için yönetim panelinizde bulunan ilgili butonu bularak basmanız yeterli. Daha iyi anlayabilmeniz için ilgili alanın ekran görüntüsünü ve detayları ekliyorum;

  1. Sol menüden “Databases” ya da “Veritabanları” menüsüne geçiş yapın.
  2. Açılan sayfada sağ tarafta yer alan yeni menüde 2. Sırada bulunan “Database Servers” ya da “Veri Tabanı Sunucuları” seçeneğine tıklayın.
  3. Bu alanda MySQL isimli bir tablo görünecektir. Tablonun en sağında bir tornavida ve pense gibi bir alet işareti yer alacaktır. Buna tıklayın, ardından phpMyAdmin açılacaktır.

About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

pilavın yanına ne gider-kuş isimleri-kızlara güzel sözler - kardeş sözleri -at isimleri-yeğene güzel sözler- saxenda kullanıcı yorumları
-
bahis siteleri