Rakının yanına ne gider ?

Türk sofralarının geleneksel içkisi Rakı, her anımızda yanımızda… Ayrılıkların konuşulduğu, sevinçlerin paylaşıldığı ya da sadece eğlenmek için sohbet ettiğimiz sofralarımızda her zaman Rakı bulunur. Rakı sofralarında çok çeşitli mezeler olmakla birlikte, bunlardan bazıları herkesçe bilinmektedir. Tabii ki bizim burada biraz daha detaylı paylaşacağımız içeriklerde Rakının Yanına ne gider sorusuna lezzetli ve uyumlu cevaplar bulacağız.

Deniz Ürünleri

                Rakı ile balık ikilisi tüm rakı severler tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak biz bu kavramı biraz daha genişleterek, balık ile sınırlamıyor ve birkaç çeşit deniz ürünü sayacağız. En başta elbette balık çeşitleri gelmektedir.  İlk tercihimizin lüfer olduğunu belirterek, ızgara ve tava çeşitlerini sunabiliriz. Rakının yanına en güzel balık lüfer ise ızgaradan yapılandır. Yağının ızgara akmasıyla çıtır ve lezzetli bir lüfer ve salata yanına rakıyı da ekleyerek doyurucu ve bir o kadar lezzetli bir sofra haline getirebilirsiniz. Lüfer bulamadıysanız, elbette başka önerilerimiz de olacak.

 

rakının yanına ne gider
rakının yanına ne gider

Izgara çeşitleriyle devam ettiğimiz balık çeşitlerinde, rakı yanına sonraki öneri ise kalkan balığından geliyor. Özellikle tavada kızartılan kalkan balığı rakı yanına tercih edilebilecek en iyi balık çeşitlerinden birisidir. Kalkan balığı da yoksa, artık hamsiyi de bir şekilde bulabilirsiniz 🙂 Izgara hamsiyi rakı sofrasına güvenle ekleyerek lezzetli bir sofraya sahip olabilirsiniz.

Rakının yanına ne gider sorusunun deniz ürünleri olan cevabına çıtır kalamar ile devam ediyoruz. Kimi rakı balık restoranlarında da servis edilen çıtır kalamar, atıştırmalık tadında çok doyurmadan eğlenceli bir rakı sofrasına tat verebilir. Rakı sofrasına deniz börülcesi salatası yaparak farklı bir lezzet ekleyebilir ve aşağıda sayılacak diğer ikramlıklarla da sofranızı zenginleştirerek klasiklerin dışına çıkabilirsiniz.

Acılı Ezme ve Haydari

                Rakı sofralarında balık çeşitleriniz olsun olmasın, acılı ezme her zaman yakışacaktır. Domatesli ve bol baharatlı ezme çeşitlerini rakının önüne veya arkasına çatallayarak ağzınızın tadını değiştirebilirsiniz. Ayrıca haydari sosların da yoğurtlu içeriğiyle rakının yanına çok güzel yakıştığını eklemek gerekir. Haydari sos yapma imkanınız veya malzemeniz yoksa eğer, cacık yaparak da yoğurtlu meze ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir mi ?  Biber dolmasının yanına ne gider ?

Beyaz Peynir ve Kavun

                Elbette rakının yanına ne gider diye soruluyorsa, orada beyaz peynir mutlaka olacaktır. Üzerini çörek otuyla da soslandırabileceğiniz beyaz peyniri, orta veya az yağlı cinslerinden ve yumuşak olmayacak kıvamda seçerseniz, rakının yanına en uyumlu beyaz peyniri yakaladınız demektir.

Bu kadar yemek ve meze yanında elbette bir de meyve gerekir. Eğer rakı sofrasını özellikle yaz aylarında kurduysanız bal kavun veya Kırkağaç kavun çeşitlerini dilimleyerek rakının anason kokusuna paralel hoş bir aroma daha elde etmiş olursunuz. Kavunun rakıyla iyi gitmesinin nedenlerinden birisi de şüphesiz kokuların uyuşmasıdır. Yukarıda sayılan tariflere göre hazırladığınız balık sofralarında iyi zaman geçirirken ağzınızdaki tadı da en iyi hale getirebilirsiniz.

Peki lazanyanın yanına ne gider ?

Related Posts

Viskinin yanına ne gider ?

Viskinin yanına ne gider ? Viskinin yanına ne gider diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu yazımız tam size göre o zaman. Filmlerden ve dizilerden bizlere gösterildiği haliyle zenginlerin öğlen…

şehriye çorbasının yanına ne gider

Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Mutfağımızı mis gibi şehriye çorbası ile kokuttuysak yanına uyumlu olan yemekleri seçerek harika bir menü oluşturabiliriz. Peki ama şehriye çorbasının yanına ne gider? İşte geldik her gün…

menemenin yanına ne gider

Menemenin yanına ne gider

Her öğün sofralarımızda ağırladığımız menemen her kategoride yer alabilir. Kahvaltılık, öğle ve akşam menülerinde listelerimizde bulunabilir. Bunun yanı sıra meze ya da yemek olarak da tercih edilebilir….

Karnıyarığın yanına ne gider ?

Karnıyarığın yanına ne gider ?

Tabaklarda karnıyarık gibi bir efsane lezzet yer alacaksa elbette menüyü tamamlayacak çorba, salata ve yemek çeşitlerine ihtiyaç duyarız. Tek başına bu kadar mükemmel bir yemek yaptıysak uyumu…

lahmacunun yanına ne gider

Lahmacunun yanına ne gider ?

Lahmacun hem et ürünü içerir hem de bir hamur işi çeşididir. Bu nedenle lahmacunun yanına hangi yemek yapılır ve ne gider sorularını yanıtlamak bizler için zor olabilir….

et sotenin yanına ne gider

Et sotenin yanına ne gider ?

Et sotenin yanına ne gider ? Et sotenin yanına ne yapılır makalemizde.Kuşbaşı eti ile yapılan et sote yemeği sofralarımıza bereket getirir. Çünkü yanına çorba, salata, tatlı ve…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teyze yeğen sözleri- 05557570155- dokunaklı ölüm sözleri -yeğen sözleri- bakimlikadin.net- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 05555551500- akrostisler.com - ölen kardeşe sözler- -merve akrostiş-yeğen sözleri-ölen kardeşe sözler - kızımı telefona kaydetme isimleri - canimsin.org -kızımı telefona kaydetme isimleri- oğlumu telefona kaydetme isimleri- 08504841257-baldıza doğum günü mesajı - enişteye doğum günü mesajı -dayıya doğum günü mesajı - kızıma doğum günü mesajı-türkiye akrostiş-etkileyici vefa sözleri